Do czego służy lut?

Lutowanie – podobnie jak spawanie – jest procesem dość prostym, a jednocześnie niezwykle przydatnym. Dzięki niemu możliwe jest łączenie różnych elementów i to łączenie trwałe. Chodzi konkretnie o elementy metalowe, które są łączone ze sobą przy pomocy metalowego spoiwa. Nazywane jest ono lutem.

Proces jest na tyle rozpowszechniony, że niewiele jest chyba hal produkcyjnych i przedsiębiorstw wytwórczych, które nie stosowałyby go chociaż od czasu do czasu. Co warto wiedzieć na temat tej metody łączenia elementów?

Co wiemy o procesie lutowania?

Lutowanie jest procesem, który polega na trwałym łączeniu metalowych elementów przy pomocy spoiwa metalowego. Temperatura topnienia tego spoiwa jest w tym procesie mniejsza niż temperatura topnienia łączonych elementów. Proces lutowania rozpoczyna się od wyczyszczenia elementów, które mają zostać zlutowane. Następnie części nagrzewa się i to do temperatury wyższej niż temperatura topnienia lutu. Kolejna faza to aplikacja topnika oraz lutu. Kiedy zaś części się połączą, należy je schłodzić aż do skrzepnięcia. 

Zastosowanie lutowania w przemyśle

Lutowanie płomieniowe, lutowanie piecowe, lutowanie indukcyjne – to różne rodzaje tego samego procesu, który znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle. Naprawy rurociągów, łączenie układów elektronicznych czy przewodów elektrycznych, obróbka blacharska, przemysł motoryzacyjny, branża chłodnicza – lutowanie przydaje się w wielu sytuacjach. Kto pragnie zakupić solidne produkty, narzędzia i akcesoria do stanowisk pracy w swoim przedsiębiorstwie, znajdzie online mnóstwo wysokiej jakości rzeczy. Dzięki nim lutowanie będzie trwałe i solidne!