Kiedy potrzebna jest orteza stawu nadgarstkowego?

Kiedy potrzebna jest orteza stawu nadgarstkowego?

Kiedy mamy sprawne kończyny, nie potrzebujemy chodzić po lekarzach ani zakładać żadnych ortez rehabilitacyjnych. Kiedy jednak dojdzie do wypadku bądź gdy nadwyrężymy w pracy staw nadgarstkowy, mogą być konieczne ortezy na nadgarstek. O tym jednak decyduje lekarz.

Jeżeli boli nas ręka w stawie nadgarstka, pierwszą i podstawową sprawą jest wizyta u lekarza pierwszego kontaktu, który z kolei powinien wypisać nam skierowanie do lekarza specjalisty bądź zlecić badanie usg. Dopiero w następstwie wyników podstawowych badań może zostać podjęta decyzja o gipsie, operacji, a najlepszym przypadku jest zlecana orteza nadgarstka.

Wizyta u lekarza specjalisty

Oczywiście okres oczekiwania na wizytę do lekarza specjalisty może być długi, dlatego lekarz internista powinien wystawić skierowanie w trybie pilnym bądź dać pacjentowi skierowanie na SOR, czyli do szpitala na ostry dyżur. Jest to najszybsza droga do wykrycia zaistniałego bólu.

W przypadku ewidentnego złamania konieczny jest gips, bez niezwłocznego założenia gipsu, stan nadgarstka może się tylko pogorszyć. Dopiero po okresie od dwóch do sześciu tygodni, kiedy nadgarstek w gipsie się goi, lekarz może zalecić stabilizator nadgarstka, aby kończyna jeszcze przez okres rehabilitacji i powracania do pełni zdrowia nadal odpoczywała.

Czy orteza jest koniecznością?

Nie zawsze lekarz zaleca usztywniacze nadgarstka, choć jest to najlepsza metoda na poprawę zdrowia kończyny. Także w przypadku nadwyrężenia i konieczności przeprowadzenia operacji, po zakończonym leczeniu może zaistnieć konieczność chodzenia przez wiele tygodni w ortezie nadgarstka. Dzięki temu, że ręka jest usztywniona w sposób właściwy, można w miarę normalnie funkcjonować i wykonywać większość czynności, nie nadwyrężając uszkodzonego nadgarstka.