Jak wybrać dobry odpływ liniowy?

Jak wybrać dobry odpływ liniowy?

O zaletach, jakie posiadają złote odpływy liniowe nie trzeba dziś chyba nikogo przekonywać. To jedne z najmodniejszych rozwiązań, jakie są dostępne w sprzedaży. Nie trzeba być jednak ekspertem, aby domyślić się, że nie każdy wybór będzie tak samo udany. Dobrym pomysłem może okazać się więc zastanowienie się nad tym, jaki model wybrać, aby nie żałować podjętej przez siebie decyzji.

Syfon i jego rola

Wybierając odpływ liniowy złoty o standardowych wymiarach musimy liczyć się z tym, że syfon ma od 10 do 15 centymetrów. Zwykle jest to wysokość wystarczająca, mówimy jednak o regule, od której istnieją wyjątki. Tak jest choćby wtedy, gdy myślimy o zainstalowaniu kabiny typu walk-in w bloku albo w pomieszczeniu, które posiada niską warstwę podłogową. W takim przypadku lepszą opcją jest płytki odpływ liniowy złoty 70.

W jego przypadku całość instalacji zamyka się przeważnie w 6 lub 7 centymetrach głębokości. Pamiętajmy też o roli, jaką ma do odegrania przepustowość syfonu. To właśnie ona informuje nas o tym, ile wody trafi do kanalizacji w ciągu minuty. Minimalna wynosi 24 litry na minutę, choć w sprzedaży możemy też natknąć się na odpływ liniowy złoty 80 o przepustowości nawet 90 litrów na minutę. Wybór warto uzależnić od wydajności natrysku.

Inne ważne parametry

Odpływ liniowy złoty 90 to tylko jeden z kilku przykładów. Na jego podstawie możemy jednak ocenić, jak ważne jest oszacowanie właściwej długości rynienki. Ta powinna być dobierana pod kątem wielkości kabiny. Sprzedawcy podpowiadają, że odpływ powinien być o mniej więcej 10 centymetrów krótszy niż szerokość kabiny prysznicowej.

Nie zapominajmy też, że zarówno sam odpływ, jak i jego wykończenie powinny nam się podobać. O wzornictwie mówi się zwykle na końcu i ono potrafi być jednak niezwykle ważne.