Jak dopasować ortezę nadgarsta do pacjenta?
Na rynku medycznym istnieją różne ortezy na nadgarstek, a ich właściwy dobór do pacjenta oraz danego schorzenia, zależy od lekarza prowadzącego. Do najczęstszych schorzeń nadgarstka zalicza się niestabilność więzadeł oraz zespół cieśni kanału nadgarstka. Nie są to choroby które powstają podczas nagłego urazu, wypadku czy upadku ze złamaniem. Tego rodzaju urazy są związane z pracą, nadwyrężeniem nadgarstków, także podczas pracy przy komputerze.
Kiedy lekarz wykryje właśnie tego rodzaju schorzenie może zalecić przeprowadzenie zabiegu, po którym będzie musiała zostać założona orteza nadgarstka, w celu szybszego powrotu do zdrowia i nie narażania nadgarstka na większe przeciążenie.
Z czego powinna składać się orteza?
Nie ma jednolitych wskazań, z czego powinien składać się stabilizator nadgarstka, mimo to warto zwrócić uwagę z jakich materiałów jest wykonana orteza, czy właściwie usztywnia nadgarstek i czy jest to tworzywo oddychające. Najlepsze ortezy to te, które mają regulację usztywnienia stawu nadgarstkowego.
Złamanie, zwichnięcie jaki stabilizator?
Innego stabilizatora użyjemy w przypadku złamania bądź zwichnięcia kończyny górnej w nadgarstku. Oba przypadku najczęściej poddawane są leczeniu za pomocą gipsu bądź szyny gipsowej, dopiero po zdjęciu opatrunku z gipsu, stosowane są odpowiednie usztywniacze nadgarstka, dzięki którym ręka właśnie w tym miejscu rehabilituje się i wraca do pełni zdrowia.
Oprócz stabilizatorów zalecana jest oczywiście odpowiednia rehabilitacja, która powinna być przeprowadzana już po zdjęciu gipsu w najbliższym ośrodku rehabilitacyjnym. Tylko właściwa orteza i rehabilitacja w połączeniu ze sobą dadzą rezultaty i pozwolą na pełne wyzdrowienie nadgarstka w koniczynie górnej.