Jak dobrać ortezę na nadgarstek?
Sprawność kończyn górnych to bardzo ważna kwestia, aby móc normalnie funkcjonować w społeczeństwie. Prawie wszystkie codzienne czynności są związane z wykonywaniem ich za pomocą rąk, dlatego jeżeli występuje jakikolwiek ból związany z nadwyrężeniem bądź zwichnięciem nadgarstka, konieczne są ortezy na nadgarstek. Stan zapalny w nadgarstku to bardzo częsta przypadłość, lepiej jeżeli zostanie założona na bolącą rękę orteza nadgarstka niżeli stan zapalny przerodzi się w coś groźniejszego.
Kiedy należy zastosować ortezę nadgarstka?
Zanim lekarz zdecyduje o nałożeniu ortezy na nadgarstek, powinien wykonać komplet podstawowych badań i wykluczyć konieczność przeprowadzenia operacji czy też założenia gipsu. Stabilizator nadgarstka zakłada się w sytuacji, kiedy trzeba go usztywnić, aby zminimalizować jego ruch, także w trakcie rehabilitacji. Zawsze jednak należy zgłosić się do lekarza. Samodzielne korzystanie z ortezy na nadgarstek nie zawsze jest dobrym wyborem leczniczym.
Kiedy orteza na nadgarstek jest niewystarczająca
Jeżeli dojdzie do złamania kończyny bądź innego urazu, kiedy trzeba przeprowadzić zabieg bezwzględnego usztywnienia bądź założyć na określony okres czasu gips, usztywniacze nadgarstka mogą nie być wskazane do zastosowanie. Raczej stosuje się je w chwili, gdy zostanie ściągnięty gips bądź gdy jesteśmy po operacji ścięgien i innych wiązadeł w nadgarstku. Wtedy zaleca się zastosowanie ortezy, aby usztywnić osłabioną kończynę i pozwolić jej wrócić do dawnego zdrowia.
Nie warto samodzielnie kupować ortezy na rękę, lepiej skonsultować się z lekarzem specjalistą, który najpierw zrobi prześwietlenie, a dopiero po ustaleniu przyczyny bólu i postawieniu właściwej diagnozy, zleci założenie ortezy leczniczej bądź inny sposób leczenia.