Fakty na temat paneli fotowoltaicznych

Fakty na temat paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne to rozwiązanie, którego popularność cały czas rośnie. Coraz więcej właścicieli prywatnych domów decyduje się zamontować na swojej posesji panele słoneczne. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej, koncentrując się na wybranych kwestiach.

Czy trzeba zmieniać konstrukcję dachu?

Wiele osób decydujących się na panele fotowoltaiczne obawia się tego, że niezbędna będzie zmiana konstrukcji dachu. Panuje przekonanie, że panele słoneczne można zamontować wyłącznie na wzmocnionych dachach, co nie jest prawdą. Tym, co jest niezbędne jest określona powierzchnia dachu, która nie jest zaceniona.

W przeciwnym razie panele nie będą produkować wystarczającej ilości energii. Panele powinny być umieszczone na tej części dachu, która skierowana jest na południe bądź południowy – zachód. Akceptowana jest również wystawa południowo – wschodnia, ale jedynie w ostateczności.

Czy na panele słoneczne potrzebne jest pozwolenie?

Wiele osób sądzi, że fotowoltaika może być zamontowana jedynie po uzyskaniu pozwolenia na budowę. Tymczasem jest to błąd. Obowiązujące prawo budowlane jasno wskazuje, że instalacje fotowoltaiczne można montować bez pozwolenia na budowę. Warunek jest jednak jeden: ich moc elektryczna nie może przekraczać 40kW. Jeśli jednak przeprowadzane będą istotne przeróbki dachu, trzeba postarać się o odpowiednie pozwolenie.

Fotowoltaika nie bez powodu cieszy się coraz większą popularnością. Panele fotowoltaiczne warto zamontować. Instalacje fotowoltaiczne sprawdzają się świetnie i – co ważne – nie tylko w przypadku domów prywatnych, ale również obiektów użyteczności publicznej.