Czym jest proces lutowania?

Czym jest proces lutowania?

Lutowanie to popularna metoda trwałego łączenia elementów. Łączy się je przy pomocy spoiwa nazywanego lutem. Jest to metoda służąca do łączenia części metalowych. Jako taka, jest stosowana w wielu gałęziach przemysłu – przydaje się wówczas, gdy temperatura topnienia spoiwa jest niższa niż temperatura topnienia elementów lutowanych. Proces lutowania odbywa się w wielu przedsiębiorstwach – bez niego wiele działań byłoby niemożliwych. Czym dokładnie jest lutowanie i jakie zastosowanie znajduje?

Trwała metoda łączenia

Lutowanie jest trwałą metodą łączenia metali, wykorzystując do tego spoiwo. Dzięki tej metodzie można połączyć ze sobą te same lub różne elementy metalowe. Luty dzielą się na miękkie i twarde. Wyróżniamy także różne rodzaje lutowania – w tym lutowanie płomieniowe, lutowanie indukcyjne, czy też lutowanie piecowe. 

Oferta spajania metali

Lutowanie znajduje wiele zastosowań w przemyśle. Proces lutowania twardego stosowany jest między innymi w branży chłodniczej czy motoryzacyjnej. Z kolei lutowanie miękkie stosowane jest między innymi w czasie łączenia przewodów elektrycznych, uszczelniania dachów i rynien czy w czasie obróbki blacharskiej.

Bez względu na to, jakie dokładnie elementy mają zostać połączone i w jakim celu, warto powierzyć to profesjonalistom. Na szczęście w przestrzeni internetowej można znaleźć oferty usług lutowniczych. Możliwe jest również zakupienie profesjonalnych narzędzi lutowniczych, które sprawdzą się na przykład na halach produkcyjnych, na stanowiskach produkcyjnych.